уторак, 3. јун 2014.

Echinodorus

Echinodorus tenellus
 
Echinodorus tenellus
Familija : Alismataceae
Poreklo : Severna,Centralna i Juzna Amerika
Tezina gajenja: umereno zahtevna biljka
Osvetljenje : zahteva srednje jako osvetljenje
Hranljiva podloga
Temperatura vode : od 19 do 30 C


Odlicna biljka za prednji deo akvarijuma.Iako nije prezahteva s obzirom na jacinu svetla,jace svetlo donece zeleniji i gusci tepih ove biljke.Prilikom sadnje je potrebno pojedine
biljcice posaditi na udaljenosti od nekoliko centimetara jer ce one ubrzo poceti izbacivati
vreze na sve strane.
Iz nove biljke koja se formirala na vrezi izaci ce samo jedna vreza,
dok iz pojedinacne biljke (bez vreze) izlazi veci broj bocnih ogranaka tj. vreza. Zasto je to
bitno? Ako zelimo dobiti gusti ''travnjak'', potrebno je, nakon formirana novih biljaka na
vrezi, preseci istu kako bi svaka biljka postala individua za sebe, sto ujedno i znaci da ce
izbaciti veci broj novih vreza. Preferira blago kiselu i meksu vodu, a dobro podnosi i vise
temperature. U odgovarajucim uslovima, ova vrsta raste i siri se vrlo brzo.
=========================================================================
Echinodorus ozelot
 
Latinski naziv:  Echinodorus ozelot
Familija: : Alismataceae
Tezina gajenja: Veoma laka, nezahtevna.
Osvetljenje: Od slabog do vrlo jakog.
Podloga: Nema preterane zahteve, pozeljno dodavanje hranljivih elemenata i CO2.
Temperatura: 15 – 30 Celzijusa



Fizicki opis:  Echinodorus ozelot je zapravo hibrid izmedu biljaka Echinodorus schluteri
«Leopard» i Echinodorus x barthii. Ovu  vrlo lepu biljku, moguce gajiti u gotovo bilo
kom akvarijumu, ali ce takodje i dobro nagraditi brigu vlasnika o bilju. U dobrim uslovima(dodavanje hranljivih elemenata i CO2) ova biljka ce pokazati  tamnozelenu boju sa crvenkasto-smedjim mrljama. Na mladim listovim ove mrlje su uocljivije dok kod starijih blede. Ukoliko zelimo tamnozelenu boju lista i tamnocrvenu
boju mrlja moramo voditi racuna o rasveti i kolicini gvozdja u akvarijumskoj vodi. Listovi su joj
izduzeni i na rubovima talasasti.Ozelot je dosta velika biljka pa je ne treba stavljati u
akvariume ispod 100 litara.Moze porasti i do 40 i više cm u visinu, zato joj pogoduju dublji akvarijumi.S obzirom da je jako velika biljka moze se  koristiti kao fokusna tacka akvarijuma

Razmnozavanje: Maticna biljka pusti mladicu visoko iznad sebe i ona se s vremenom
spusti pored maticne biljke te se uhvati korenom za podlogu. Moguce je biljku razdeliti u
korenu, ali prvi metod razmnozavanja je sigurniji .Zbog svoje nezahtevhosti preporucljiva je za pocetnike.Bitno je jedino da se stari listovi na vreme odstrane od biljke.

Napomena : Ova biljka ima izuzetno jak koren, zbog toga je ne treba cesto pomerati jer ce sa sobom povuci I dobar deo podloge.Raste veoma brzo.
=========================================================================

Echinodorus osiris
 
 Echinodorus osiris
Familija : Alismataceae
Poreklo : Juzna amerika - Brazil
Tezina gajenja: nezahtevna biljka
Osvetljenje : srednje do umereno jako
Hranljiva podloga
Temperatura vode : od 18 do 28 C
Sedamdesetih godina obojene biljke bile su retke,zbog cega je Echinodorus osiris svojom crvenom bojom,postale vrlo brzo popularne.Sto je cini jednom od najlepsih biljaka iz grupe Echinodorus.Potice iz Brazila- Juzna Amerika i moze da naraste od 25-50 cm u sirinu i do 30 cm. Iako izgleda kao zahtevna biljka,netrazi previse slozene uslove.Najbolje uspeva u blago kiseloj vodi sa dosta (Fe) gvozdja i uz dodatak CO2.Mladi listovi su crvenkasti-bordo boje,a stariji su smedjezeleni.Kao takva dosta se koristi kao kontrast ostalim zelenim biljkama u akvarijumu.Moze se koristiti hranljiva podloga,naravno to pospesuje njen rast,a kada postoji nedostatak mikroelemenata novo lisce pobledi,sto ukazuje da je djubrenje neophodno ili preko vodene kolone ili dodavanjem djubriva u podlogu.Listovi su joj izduzeni kopljasti i na krajevima lagano talasasti.To je generalno nezahtevna biljka,pogodna za akvarijume sa mekom i tvrdom vodom.Crvena boja lisca jaca na vecim intenzitetima svetlosti.Echinodorus osiris sadi se pojedinacno u akvarijumima ne manjim od 80l zbog svoje robusne gradje.Razmnozavanje je vrezama ili podelom biljke u korenu.
Korenov sistem joj je izrazito jak,tako da se ne preporucuje izrazito premestanje.Kod samog odrzavanja biljke bitno je da se svi bolesni listovi uklone.Dodavanjem mikroelemenata i razne druge prihrane i sa dosta svetla,biljka ce pokazati svoje pravo lice i razvijace se pravilno.
Echinodorus osiris je jako cenjena biljka kod hobista zbog prirodne boje svojih listova u odnosu na hibridne biljke novije generacije.Narocito je interesantna struktura listova tj.meristema -mreza koja je svetlozelene boje tako da je kontrast samih listova uocljiv.Osiris ostaje jedan od popularnijih biljaka i dan danas posebno medju prirodnjacima hobistima koji izbegavaju hibride.

=========================================================================
Echinodorus „Red flame“
 
 Latinski naziv:Echinodorus „Red flame“
Familija:Alismataceae
Poreklo:Ova je varijacija Echinodorusa dobijena ukrstanjem Echinodorusa schluterija, "Leopard" i Echinodorusa X Barthiija, sto bi trebalo da znaci da potice iz labaratorije ili farme biljaka.
Tezina gajenja:Ova biljka je srednje zahtevna za gajenje u akvarijumskim uslovima
Osvetljenje:Srednje osvetljenje, niti preterano jako niti slabo
Podloga: Posto ima veliki koren a i preko njega se hrani, zahteva i malo hranjljiviju podlogu i cocavanje Co2 i ostalih elemenata.
Parametri vode:
temp 24°C-30°C,Ph= 5.5-7, Gh= 2-18
Visina: Oko 50cm
Sirina: Oko 60cm-70cm
Fizicki opis:Echinodorus „Red flame“ posto raste dosta veliko pogodna je za akvarijume vece od 200l, jer u manjim akvarijumima ce zauzeti dosta mesta i slabije ce rasti. Sadi se u srednjem delu ili pozadini akvarijuma, odlikuje se velikim zelenim listovima isarani tamno crvenim ili smedjim pegama. Uz dodavanje Co2, makro i mikro elemenata i gvozdja na listovima dodje vise izrazenija crvena boja, mladi listovi su uglavnom crvene boje ali kasnije kako odrastaju menjaju i boju. Biljka se hrani preko korena pa zato i trazi malo kvalitetniju podlogu i dosta mesta jer koren zna da joj se dosta rasiri. Ukoliko biljka izraste i izvan vode, procvetace i imace prelepe bele cvetove, sto je izuzetno lep prizor u akvaristici. Ja sam ovu biljku imao u akvarijumu od 500l i mogu vam reci da je izuzetno lepo izgledala na sredini akvarijuma onako velika sa crvenkastim listovima, ja nisam dodavao nista u akvarijum pa mi je biljka i slabije rasla. Ne savetujem da se ispod nje ili u blizini sadi neka druga biljka koja raste nize od nje jer vam nece uspeti, kad Red flame rasiri svoje prelepe listove, zaklonice svetlo i druga biljka ce vam vremenom propasti. Kod nas ova biljka se moze naci u malo snabdevenijim radnjama a i nije skupa uopste. Zbog svoje velicine i zahtevnosti ne preporucuje se pocetnicima u akvarstici.
Razmnozavanje:Kad dostigne velicinu od oko 20cm, razmnozava se bocnim izdancima na stablu. Bocne izdanke kada malcice pocnu pustati korenje treba pazljivo otkinuti i zasaditi u podlogu. U prvo vreme sadnje bilo bi pozeljno dodati i osmokot radi lakseg primanja biljke, koja neko vreme nece rasti dok se lepo
ne primi.
Napomena Kada biljka poraste na svoju maticnu velicinu, prilikom premestanja iz akvarijuma moracete gotovo celu podlogu prekopati, sto ce znaciti vadjenje ostalih biljaka i dekoracije, posto ima jako veliki i jak koren.
=========================================================================
Echinodorus amazonicus

 Latinski naziv:Echinodorus amazonicus
Zajnicki naziv: Amazonka
Familija:Alismataceae
Kontinent porekla: Juzna Amerika
Tezina gajenja:
Osvetljenje:Srednje zahtevna biljaka za svetlom
Podloga:Ova biljka posto ima veliki koren zahteva hranjivu podlogu
Temperatura: Od 22 do 28 C
Ph:od 5 do 7.5
Fizicki opis:Moze narasti do impresivnih velicina, te potpuno ispuniti manje akvarijume. Najveci
primerak koji sam ja video nakon vadenja iz jednog 350 litarskog akvarijuma je imao vise od 40 listova dugackih preko 50 cm, a inece raste oko 40+cm.
Ovo je biljka koja ima jako veliki koren i u kada toliko naraste, koren zna da zauzme cak polovinu akvarijuma.
Raste relativno brzo u odgovarajucim uslovima, posebno uz dodatak co2 i jaceg svetla.
Echinodorus amazonicus je omiljena biljka ( uz E.bleheri) skalara i dikusa prilikom mresta, a i mnogim drugim ribama sluzi za skrivanje. Cesto se zamenjuje sa E.bleheri, koji za razliku od nje ima sire i ovalnije listove na nesto duzoj stabljici.
Jedan od problema s kojim se mozete srsti je, i odnosi se na ancistruse, koji u svojem ciscenju povrsine lista, znaju oguliti list do samih zilica, pa kasnije ti listovi nemaju neki lep vizuelni efekat. Preporuka bi bila da sadite na sredinu akvarijuma ( ne u samom centru kada se gleda spreda, uzmite u obzir i pravila dekoracije akvarijuma) i unapred ostavite prazan prostor oko nje. Ukoliko vam se okolni prostor cini prazan , preporuka za dekoraciju je anubias nanom, eventualno saggitariom subulatom.
Iako danas lagano gubi na popularnosti dolaskom sve veceg broja nezahtevnih hibridnih echinodorusa koji su uglavnom crvenkasti, sa izrazenijim, svetlijim venama ili sa tamnijim mrljama sto ih cini atraktivnijima, ova biljka ce sigurno jos dugo vremena nalaziti svoje mesto u akvarijumima.


Razmnozavanje:U akvarijumskim uslovima se razmnozava vegetativno, pusta dugacke vreze na kojima se razvijaju mali pupoljci, a nakon nekog vremena i male biljcice. Kada je koren biljcice dovoljno razvijen, kad ona naraste na nekih 5 centimetara, mozemo je odvojiti od korena i posaditi.
=========================================================================
Eleochаris аciculаris
 
 Latinski naziv: Eleochаris аciculаris
Težina gajenja: Lаko
CO2: Umereno
Osvetljenje: Jako
Aranžman: Prednji plan
Brzina rasta: Srednja
Porodica: Ciperаceаe
Rod: Eleochаris
Poreklo: Širom svetа
Tip biljke: Rizom
Tvrdoća vode: Srednja 9 - 13 dH
Eleocharis acicularis se nalazi u močvarama i barama Severne Amerike i Evrope. Japanski Aquascaper Takashi Amano je prvi popularizovao E. acicularis u ovom hobiju, koristeći je kao biljku prednjeg plana u Iwagumi i Nature stilu. E. acicularis i E. parvula su jako slične biljke, teško ih je raspoznati jer su male razlike, acicularis raste višlje od parvule, u normalnim uslovima raste 15 - 20cm, ali čuo sam da kod nekih u emerznom uzgajanju je narasla i do 30cm. E. acicularisovi listovi su ravniji od parvulinih, parvulini listovi u akvarijumu sa malo savijeni ali u emerznom uzgajanju i njoj su listovi ravni, tako da i tu možete da se zabunite. E. acicularis se uglavnom sadi u prednjem planu, ali zbog visine se može saditi i u srednjem. U nano akvarijumima se koristi kao pozadinska biljka.
=========================================================================
Eleocharis parvula
 
 Težina gajenja: Lako
CO2: Umereno
Osvetljenje: Jako
Pozicija:Prednji plan
Brzina rasta: Sporo rastuca
Porodica: Ciperaceae
Rod: Eleocharis
Poreklo: Severna amerika,azija
Tip biljke: Rizom
Tvrdoća vode: Srednja 9 - 13 dH



Нема коментара:

Постави коментар