петак, 9. мај 2014.

Iriatherina werner

Porodica: Rainbowfish
Regija: Indonesija, Nova gvineja
Rastu do nekih 5cm
Jatna riba i jako miroljubiva.
Veoma interesantno ponasanje muzijaka kad se udvaraju zenkama, ali to je zajednicko ponasanje kod svih rainbowfish.
Ovo je miroljubiva, neko bi rekao ljupka i zanimljiva jatna ribica. Poreklom je sa Papua Nove Gvineje i retko se nalazi u prodaji. Posebno je zanimljiva pri udvaranju dok širi svoja neobična peraja. Savršeno se uklapa u biljne akvarijume.


Izgled:
Patuljasta duga, jedna od najefektnijih manjih riba za biljne akvarijume.Mužjaci su izrazito lepši od ženki. Nije zahtevna za držanje, možda je za slabu zastupljenost zaslužan ne toliko težak mrest koliko mali broj ikre koje izbacuju ženke, pa se računa među manje plodne ribe, uslovno rečeno.
Ova riba punu svoju lepotu dostize sa 9 i vise meseci jer su tada njene boje najefektnije

Ukratko o vrsti:

1973. dvojica nemackih posetioca-akvarista prikupili su nesto malih slatkovodnih riba u pirincanom polju na periferiji grada Merauke u Zapadnoj Papui. Ribe su prenesene u Evropu i deo njih je dat Hermanu Meinkenu, poznatom akvaristi i ihtiologu, koji je ustanovio da se radi o jos neopisanoj vrsti. Godine 1974. Meinken je objavio naucni opis ribe u Nemackom casopisu "Das Aquarium (Aqua Terra)" i vrsta je nazvana Iriatherina werneri po Arturu Verneru (Arthur Werner),jednom od istrazivaca.
Threadfin Rainbowfish moze narasti najvise do 5 cm, ali se najcesce srece u velicini od oko 3 - 4 cm. Zreli muzjaci imaju prvo ledjno peraje u obliku lepeze, dok drugo ledjno peraje ima izuzetno dug produzetak u vidu niti. Analno peraje je slicno izduzeno. Ovako oblikovana peraja mu koriste za veoma zivaho sepurenje pred zenkama i muzjacima rivalima. Telo im je vitko, spljosteno s bokova i uglavnom metalik-srebrne boje sa blago vidljivim tamnim vertikalnim prugama. Boje ledjnog, analnog i trbusnog peraja su crna sa crvenim prelivima. Repno peraje je duboko racvasto, providno i oiviceno toplom crvenom bojom. Postoje takodje male razlike u obliku i boji peraja muzjaka sa razlicitih lokacija. Neki muzjaci imaju prvo ledjno peraje usko i visoko, nalik na jedro , dok je kod drugih nize i sire. Zenke su bledje u poredjenju sa muzjacima, mada su im repna peraja ukrasena sa ruzicastim marginama a ivice trbusnog i analnog peraja oivicene crnim.

Obojenost Iriatherine werneri je mnogo izrazenija u njienom prirodnom stanistu nego u zatocenistvu akvarijuma. Varijeteti nadjeni na Novoj Gvineji su obicno tamniji nego oni iz Australije. Varijetet sa zutim perajima je nadjen u pritoci reke Embli u Severnom Kvinslendu. Ipak, primeceno je da se zuta boja gubi posle nekog vremena prebivanja u zatocenistvu. Svakako boja moze imati pre veze sa uslovima pomenute specificne lokacije nego sto ima veze sa posebnim varijetetom.

Rasprostranjenost i stanista

Na Novoj Gvineji, Iriatherina werneri je sakupljena iz nekoliko priobalnih reka izmedju Merauke i Fly Rivers. U Fly Rivers-u sakupljana je u mocvarnim lagunama kao i sa glavnog toka reke vise od 500 km uzvodno od usca. Za , mocvare reke Dzardin (Jardine River), u Australiji se verovalo da je jedino mesto gede bi se mogle naci ove ribe. Medjutim, godine 1985. nadjene su u slivu reke Edvard (Edward River) na zapadnoj strani poluostrva Kejp Jork (Cape York Peninsula). Skorija istrazivanja su otkrila da je rasprostranjenost ove vrste daleko sira u brojnim rekama i sa istocne i sa zapadne strane poluostrva Kejp Jorka. Takodje su nadjene u mocvarama Arafura (Arafura Swamps) i brojnim potocima Juzne Teritorije. Nagadja se da bi mogle biti eventualno nadjene u svim recnim sistemima oko Carpentaria zaliva (Gulf of Carpentaria).

Iratherina werneri je uglavnom nalazena u cistim, sporotekucim potocima,travnatim barama, mocvarama i lagunama sa bujnom vegetacijom. Najcesce je ima u jako ubiljenim ivicama laguna i potocica na dubini od 0.5 do 1.25 metra, i obicno na otvorenoj vodi nedaleko od busenja. Mala jata zenki i mladji se mogu videti kako lagano plivaju kroz vodu dok se zreliji muzjaci sepure oko njih.. U njihovom prirodnom stanistu je zabelezen raspon temperature od 22~30°C a pH vrednosti od 5.2~7.5 .


Odrzavanje i nega

Veoma malo toga je poznato o prirodnom zivotu, istoriji i ekologiji ove ribe u divljini. Vecina informacija je bazirana na zapazanjima zivota u akvarijumu. To je do sada najpopularnija australijska akvarijumska riba. Mada trazi malo vise paznje nego vecina ostalih duga (rainbowfish), ipak je laka je za odrzavanje u standardnim akvarijumskim uslovima.

Ona je samo jedna od mnogih lepih rainbowfish vrsta iz familije Melanotaeniidae koje su dostupne hobistima. Ne bi trebalo da se drzi u akvarijumima kracim od 60 cm (ili manjim od 55 litres) I najbolje ih je drzati u grupi od najmanje 5 individua. Mogu se drzati i mrestiti u vodi koja je adekvatna za vecinu akvarijumskuh vrsta. Medjutim, najbolji rezultati ce se postici odrzavanjem temperature u opsegu od 23~28°C; kiselosti pH od 6.0~7.0; i tvrdoce vode u rasponu od 1.4 – 10 (nemackih stepeni) ili 10~70 ppm (mg/L).

Ovo je jedna od najmiroljubivijih akvarijumskih vrsta, skoro do tacke iskljucenja ove ribe kao potencialnog clana zajednickog mesanog akvarijuma. Njihova stidljivost ,blagost, male dimenzije i navike ishrane dovode ih u nepovoljan polozaj u odnosu na vecinu akvarijumskih vrsta.

Mozda zato nisu uvek dostupne u prodavnicama nego su najcesce drzane u akvarijumima rainbowfish entuzijasta. Ipak , mogu se drzati u mesanoj zajednici sa drugim sitnim vrstama kao sto je Pseudomugil gertrudae. Akvarijum za mrest se moze lako namestiti i ribe se mogu mrestiti tokom cele godine. Neki akvaristi ipak smatraju mrest i podizanje mladji kao ogroman izazov.

U njihovom prirodnom okruzenju hrane se uglavnom velikim kolicinama jednocelijskih, planktonskih algi i dijatomeja.

U zatocenistvu izgleda brzo napreduju uz zivu artemiju, nauplije,dafniju, kopepode, larve komarca, grindal-crve i mikrocrve. Iskusenje napada na krupniju zivu hranu je obicno neodvoljno jako.Plutajuca sitna suva hrana, je prihvatljiva posto su im usta, usmerena prema gore, gradjena za ishranu sa povrsine.

U prirodnom okruzenju mrest se obicno odigrava za vreme toplijih godisnjih doba (prolece -leto) kad je temperatura vode oko 24-32°C. Mrest u zatocenistvu se moze pokusati na vise nacina. Mogu se staviti u specijalno podesen mresni akvarijum jedan muzjak i dve zenke. Pregrst mahovine ili mresnog mopa (kao zguzvana mreza) se postavi u akvarijum, na cemu ce se lako mrestiti.

Ovaj “mresni medijum” (mahovina,mop,zguzvana mreza) zajedno sa ikrom, moze biti uklanjan svaki dan i odlagan u poseban aq. za izleganje. Alternativno, u stalnom akvarijumu uslovi se namenski podese za mrest, kako bi se populacija mogla sama odrzavati.Ustvari to je mozda najpouzdaniji metod mresta za obicne hobiste.

Akvarijum ne mora biti veci od 50 litara, mada aq. dimenzija 90x45x45 cm , ukusno uredjen sa recnim kamenjem, driftwood panjevima zaraslim u mahovine i nesto socivice ili Ceratopteris thalictroides, moze biti veoma atraktivan. Akvarijum uredjen u skladu s ovim , sa jatom Threadfin Rainbowfish koje se sepuri, je prizor koji se ne zaboravlja lako.



Нема коментара:

Постави коментар